Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 23.02.2024 р. № 3603-IX (Закон № 3603)1 внесла зміни до Закону України від 21.12.2017 р. № 2258-VIII «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» (Закон № 2258).
1 Про Закон № 3603 див. також коментар у частині змін щодо податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), коментар щодо скасування штрафів за сплату податків на інший (не той) бюджетний рахунок, коментар щодо податку на прибуток, коментар щодо спрощеної системи оподаткування, коментар щодо звільнення від нарахування та сплати плати за землю за ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомості, знищені внаслідок бойових дій та коментар щодо взаємодії з податківцями у режимі відеоконференції, оскарження рішень податківців, оформлення результатів перевірок та щодо податку на нерухоме майно.
Розглянемо головні з них.
1. Відповідно до нової норми частини першої ст.3 Закону № 2258 прийняття, набрання чинності, оскарження, виконання та припинення дії адміністративних актів у сфері аудиторської діяльності здійснюються відповідно до Закону № 20732 та Закону № 2258.
2 Закон України від 17.02.2022 р. № 2073-IX «Про адміністративну процедуру».
2. Новою редакцією частини четвертої ст.30 Закону № 2258 передбачено, що після закінчення максимального строку безперервного виконання завдань, визначених у частині першій ст.30 Закону № 2258, підприємство, що становить суспільний інтерес, може продовжити строк виконання таких завдань з аудиту тим самим суб’єктом аудиторської діяльності:
3. Відповідно до нової редакції п.4 частини п’ятої ст.42 Закону № 2258 професійним проступком аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності є ухилення суб’єктів аудиторської діяльності від проведення перевірки з контролю якості аудиторських послуг або інших перевірок, від проходження відстеження виконання рекомендацій, наданих за результатами таких перевірок, зокрема недопуск до перевірки (до відстеження виконання рекомендацій) інспектора (інспекторів) або відсутність керівника та/або інших працівників суб’єкта аудиторської діяльності без поважних причин за адресою, інформація про яку міститься в Реєстрі3, у визначений для проведення перевірки (відстеження) строк, або ненадання (надання не в повному обсязі) інформації та/або документів (доступу до робочих документів), які стосуються перевірки (відстеження виконання рекомендацій) або вчинення інших дій, що унеможливлюють проведення перевірки з контролю якості аудиторських послуг (відстеження виконання рекомендацій).
3 Тут і далі йдеться про Реєстр аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.
Водночас виключено п.41 частини п’ятої ст.42 Закону № 2258, згідно з яким професійним проступком аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності вважалося невиконання рекомендацій, наданих за результатами проведення перевірок з контролю якості аудиторських послуг.
4. Змінами, внесеними до абзацу другого частини сьомої ст.42 Закону № 2258, встановлено, що у разі, якщо аудитор або суб’єкт аудиторської діяльності, якого було притягнуто до професійної відповідальності, протягом 2 років з дня прийняття рішення, а у разі застосування стягнення, передбаченого п.2 або п.3 частини шостої ст.42 Закону № 2258, з моменту завершення виконання рішення про застосування стягнення, не вчинив нового професійного проступку, такий аудитор або суб’єкт аудиторської діяльності вважається таким, що не має стягнень за вчинення професійного проступку.
Зазначимо, що п.2 та п.3 частини шостої ст.42 Закону № 2258 передбачено, що за вчинення професійного проступку до аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності може застосовуватися: або зупинення права на надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності або обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, на строк від 1 місяця до 3 років (п.2), або заборона аудитору підписувати аудиторські звіти за результатами обов’язкового аудиту фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності, комбінованої фінансової звітності) на строк від 1 місяця до 3 років (п.3).
Отже, відтепер вказані 2 роки у разі застосування зазначених стягнень (вказаних у п.2 та п.3 частини шостої ст.42 Закону № 2258) відраховуються з моменту завершення виконання рішення про застосування таких стягнень, а не з дня прийняття відповідного рішення, як раніше (та як це передбачено щодо інших стягнень).
5. Новим п.211 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2258 встановлено, що на період дії воєнного стану право аудитора на провадження аудиторської діяльності може бути призупинено за особистою заявою аудитора або за рішенням Ради нагляду, прийнятим за поданням Інспекції4, у разі неподання аудитором інформації для внесення до Реєстру відповідно до вимог Закону № 2258 та неусунення аудитором порушення вимог Закону № 2258 щодо повноти подання такої інформації протягом 2 місяців після винесення аудитору припису відповідно до частини дев’ятої ст.22 Закону № 2258.
4 Відповідно до п.3 ст.15 Закону № 2258 орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю складається з Ради нагляду за аудиторською діяльністю (Рада нагляду) та Інспекції із забезпечення якості (Інспекція).
Не може бути призупинено право на провадження аудиторської діяльності за особистою заявою аудитора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження, а також за наявності підстав, передбачених ст.221 Закону № 2258, для скасування реєстрації такого аудитора у Реєстрі.
Інформація про призупинення права аудитора на провадження аудиторської діяльності оприлюднюється в Реєстрі.
Протягом строку призупинення права аудитора на провадження аудиторської діяльності аудитор не має права провадити аудиторську діяльність, у тому числі у складі аудиторських фірм. Інформація про аудиторів, право на провадження аудиторської діяльності яких призупинено, не враховується суб’єктами аудиторської діяльності для забезпечення виконання ними вимог п.4 частини першої ст.23 Закону № 2258.
Право аудитора на провадження аудиторської діяльності поновлюється за заявою аудитора після усунення аудитором порушення вимог Закону № 2258 щодо повноти подання інформації для внесення до Реєстру або автоматично через 3 місяці після припинення або скасування воєнного стану.
Пункт 21 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2258, згідно з яким на період дії воєнного стану, а також протягом 6 місяців після його припинення або скасування перевірки з контролю якості аудиторських послуг проводилися лише за згодою суб’єктів аудиторської діяльності, виключено.
6. Новою редакцією п.19 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2258 встановлено, що на період дії воєнного стану, а також протягом 6 місяців після його припинення або скасування до аудиторів не застосовується відповідальність за порушення вимог Закону № 2258 в частині непроходження безперервного професійного навчання під час періоду дії воєнного стану.
7. До розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2258 внесено деякі інші зміни, зокрема, щодо продовження/зупинення дії окремих норм на період воєнного стану.
Закон № 3603 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 16 березня 2024 р., крім окремих норм, які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3603)5.
5 Закон № 3603 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 15.03.2024 р. № 52.