Документ
Коментар
У зв’язку із набранням чинності з 01.07.2024 р. Законом України від 09.05.2024 р. № 3706-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану»1 ДПС України листом від 02.07.2024 р. № 19083/7/99-00-21-03-02-072 надала роз'яснення щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції у режимі експортного забезпечення. Особливості цього режиму, крім норм ПКУ3, регулюються нормами Закону України від 16.04.91 р. № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (Закон про ЗЕД) та Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ).
1 Докладніше щодо Закону № 3706 див. коментарі до нього в частині запровадження режиму експортного забезпечення, а також змін щодо окремих питань з трансфертного ціноутворення та операцій КІК; в частині орендної плати за землю; в частині нових обов’язкових реквізитів ПН, реєстрації в ЄРПН в останній день, переліку операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, особливостей ПДВ-правил для окремих експортних операцій.
2 З текстом цього листа можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Експорт окремих видів сільськогосподарської продукції в період дії режиму експортного забезпечення може здійснюватися лише особами, зареєстрованими платниками ПДВ. Суб’єктам підприємницької діяльності, які не зареєстровані як платники ПДВ, здійснювати експорт цих видів сільськогосподарської продукції забороняється.
Експортер-платник ПДВ з метою вивезення окремих видів сільськогосподарської продукції за межі митної території України у митному режимі експорту зобов’язаний за кожною товарною позицією згідно УКТ ЗЕД скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення.
Оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції в період дії режиму експортного забезпечення здійснюється за ставками, визначеними пп.«а» і «г» п.193.1 ст.193 ПКУ для операцій з постачання такої продукції на митній території України, зокрема:
Платники податку, діяльність яких відповідає критеріям, встановленим пп.«а» пп.97.2 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, при складанні податкової накладної за операціями з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції в період дії режиму експортного забезпечення застосовують ставку податку у розмірі 0%. Зокрема, до платників ПДВ, які мають право застосовувати нульову ставку, належать платники податку, по яких протягом попередніх 12 календарних місяців сума неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції, за якими банком не був завершений валютний нагляд за дотриманням таким платником граничних строків розрахунків (після їх закінчення), не перевищує 20 відсотків загальної суми операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів сільськогосподарської продукції, щодо яких закінчилися граничні строки розрахунків. Порядок розрахунку такої частки та визначення переліку платників податків, які відповідають таким критеріям, має визначити КМУ.
Після складання податкової накладної за операцією з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції в період дії режиму експортного забезпечення та її реєстрації в ЄРПН коригування такої податкової накладної може здійснюватися з урахуванням пп.97.4 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів та лише за дотримання певних умов на кожному такому етапі, а саме:
1. Складання розрахунку коригування у разі зміни кількісних або вартісних показників товару виключно до початку оформлення митної декларації, що засвідчує факт вивезення такого товару за межі митної території України (РК 1).
РК 1 може бути складено як на збільшення, так і на зменшення вартості та/або кількості товару. При цьому обсяг експортної операції, на яку оформлюється митна декларація, не може перевищувати обсяг цієї ж операції, вказаний у податковій накладній з урахуванням РК 1.
РК 1 підлягає реєстрації в ЄРПН виключно до початку митного оформлення товару. У разі початку митного оформлення експорту окремих видів сільськогосподарської продукції реєстрація РК 1 припиняється. Реєстрація в ЄРПН РК 1 може бути зупинена на підставі п.201.16 ст.201 ПКУ.
2. Складання розрахунку коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією (РК 2).
РК 2 може бути складений тільки на зменшення суми операції, вказаної у податковій накладній, зміни ставки податку на цьому етапі не відбувається.
В ЄРПН може бути зареєстровано тільки один РК 2. Якщо показники податкової накладної з урахуванням поданого на реєстрацію розрахунку коригування не відповідають показникам митної декларації, такий розрахунок коригування не буде зареєстровано в ЄРПН.
Після реєстрації РК 2 в ЄРПН подальше коригування кількісних та вартісних показників податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів сільськогосподарської продукції, не дозволяється (крім коригування ставки та суми ПДВ відповідно до пп.«в» пп.97.4 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).
Зупинення реєстрації в ЄРПН РК 2 не здійснюється.
3. Складання розрахунку коригування у зв'язку з приведенням розміру ставки податку, застосованої відповідно до пп.97.2 п.97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, у відповідність з розміром ставки, визначеної пп.«б» п.193.1 ст.193 ПКУ (0 відсотків), – після завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції (РК 3).
Платники податку, які відразу при складанні податкової накладної по операціям з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції застосували нульову ставку, РК 3 не складають.
Протягом трьох робочих днів, наступних за днем завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції, банк інформує ДПС шляхом направлення відповідного повідомлення у вигляді електронного документа. ДПС не пізніше наступного робочого дня після отримання від банку повідомлення про завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції надсилає платнику податку таке повідомлення до електронного кабінету. Після отримання в електронному кабінеті повідомлення про завершення розрахунків за вказаною експортною операцією платник податку має можливість шляхом реєстрації в ЄРПН РК 3 змінити ставку та суму ПДВ, вказані в податковій накладній, складеній за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів сільськогосподарської продукції, якщо в такій податковій накладній була вказана ставка податку 20 або 14 відсотків.
РК 3 передбачає коригування виключно ставки податку і нарахованої суми податку, при цьому в ЄРПН може бути зареєстровано тільки один розрахунок коригування на зміну ставки та суми ПДВ.
Зупинення реєстрації в ЄРПН РК 3 не здійснюється.
Після реєстрації в ЄРПН РК 3 на зміну ставки та суми ПДВ (а для платників податку, які відразу мали право скласти податкову накладну із застосуванням нульової ставки – РК 2, складеного для приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації після завершення вивезення) забороняється внесення будь-яких змін до зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.
Звертаємо увагу, наведені правила складання податкових накладних та розрахунків коригування до них розпочнуть діяти лише після запровадження режиму експортного забезпечення на підставі відповідного рішення КМУ. До дати запровадження режиму експортного забезпечення оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів сільськогосподарської продукції (в тому числі здійснених після 01.07.2024 р.), складання податкових накладних за такими операціями та їх відображення в декларації з ПДВ здійснюється в загальному порядку.
Лист ДПС України від 02.07.2024 р. № 19083/7/99-00-21-03-02-07 було направлено головним управлінням ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.