Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 15.01.2025 р. № 4219-IX1 (Закон № 4219) внесла масштабні зміни до Закону України від 21.03.91 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (Закон № 875). Розглянемо нововведення щодо працевлаштування осіб з інвалідністю та повідомлення роботодавцем територіальний орган ПФУ про працевлаштування таких осіб.
1 Також див. коментарі до цього Закону щодо визначення «базових» термінів, щодо прав осіб з інвалідністю, реєстрації в Службі зайнятості, заходів розумного пристосування, щодо внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, нормативу робочих місць та щодо штрафів за несплату внеску та адміністративно-господарських санкцій.
1. Працевлаштування осіб з інвалідністю (ст.18 Закону № 875 викладено у новій редакції).
Забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома або дистанційно, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до роботодавців або до територіальних органів Державної служби зайнятості, чи суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні.
Також частиною другою та третьою ст.18 Закону № 875 передбачено, що:
Роботодавець, який не виконав зобов’язань, визначених частинами другою і третьою ст.18 Закону № 875 (див. вище), повинен компенсувати працівнику втрачений заробіток у 3-кратному розмірі середньої зарплати, яку отримують працівники відповідного роботодавця, за увесь період невиконання зобов’язань щодо забезпечення повернення на роботу (службу) особи з інвалідністю, але не більше ніж за 6 місяців. Така відповідальність застосовується з наступного дня після спливу строку, встановленого ст.18 Закону № 875, для здійснення роботодавцем заходів розумного пристосування.
Встановлено, що норми ст.18 Закону № 875 не застосовуються, якщо єдиною причиною нещасного випадку на виробництві було порушення працівником з його вини вимог з охорони та безпеки праці або якщо нещасний випадок стався з працівником, який перебував у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння.
Так само, як і попередньою редакцією ст.18 Закону № 875, особи з інвалідністю можуть залучатися до оплачуваних громадських робіт за їхньою згодою.
2. Повідомлення роботодавцем територіальний орган ПФУ про працевлаштування осіб з інвалідністю (ст.19 Закон № 875 викладено у новій редакції).
Роботодавець повідомляє територіальний орган ПФУ про працевлаштування осіб з інвалідністю в порядку, визначеному законодавством.
Порядок здійснення контролю за виконанням нормативу та проведення перевірки роботодавців щодо його виконання встановлюється КМУ.
Держпраці України в порядку, встановленому КМУ, проводить перевірки роботодавців щодо виконання нормативу.
Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики України, надає державній установі, що реалізує заходи соціального захисту та забезпечення соціальними послугами осіб з інвалідністю2 (далі – державна установа), в автоматизованому режимі з Держреєстру3 інформацію про працевлаштованих осіб з інвалідністю.
2 У тексті Закону № 875 слова «Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю» в усіх відмінках замінено словами «державна установа, що реалізує заходи соціального захисту та забезпечення соціальними послугами осіб з інвалідністю» у відповідному відмінку. Державна установа, що реалізує заходи соціального захисту та забезпечення соціальними послугами осіб з інвалідністю є розпорядником коштів державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (докладніше про це див нову ст.111 Закону № 875).
3 Йдеться про Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Державна установа в автоматизованому режимі з використанням даних з Держреєстру та централізованого банку даних з проблем інвалідності визначає осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, та надсилає інформацію про таких осіб до Державної служби зайнятості для проведення роботи з їх працевлаштування.
Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, форма та порядок надсилання інформації про таких осіб визначаються Мінсоцполітики України за погодженням із Державною службою зайнятості.
Закон № 4219 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 1 березня 2025 р., та вводиться в дію 1 січня 2026 р., крім пп.6 п.2 розділу I цього Закону (щодо виключення ст.14, 141, 142, 143 Закону № 875), який набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування підприємств/підприємців трудової інтеграції осіб з інвалідністю, підприємств захищеного працевлаштування (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219).4
4 Закон № 4219 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.02.2025 р. № 41.