Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 15.01.2025 р. № 4219-IX1 (Закон № 4219) внесла масштабні зміни до Закону України від 21.03.91 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (Закон № 875). Розглянемо нововведення щодо платників внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, розміру внеску та звітності з нього, а також нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
1 Також див. коментарі до цього Закону щодо визначення «базових» термінів, щодо прав осіб з інвалідністю, реєстрації в Службі зайнятості, заходів розумного пристосування, щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, повідомлення ПФУ про працевлаштування таких осіб та щодо штрафів за несплату внеску та адміністративно-господарських санкцій.
Внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – внесок) – внесок цільового призначення, збір якого здійснюється в обов’язковому порядку з метою фінансового забезпечення соціального захисту осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю. Засади збору та ведення обліку внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом № 875 (ст.1 Закону № 875).
Звертаємо увагу, що до прийняття відповідних законів2 адміністрування внеску замість органів ПФУ здійснюють органи ДПС. На період адміністрування внеску органами ДПС окремі норми ст.182 Закону № 875 діють у редакції, передбаченій пп.1 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219. Водночас норми пп.1 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219 здебільшого повторюють окремі норми ст.182 Закону № 875 з тією різницею, що адмініструванням внеску замість органів ПФУ займатимуться органи ДПС з відповідними наслідками щодо цього (докладніше про окремі найбільш суттєві відмінності див. нижче).
2 Йдеться про закони України про внесення змін до деяких законів України щодо передачі адміністрування ЄСВ органам ПФУ та про внесення змін до Податкового кодексу України щодо передачі адміністрування ЄСВ органам ПФУ.
Новою ст.182 Закону № 875 встановлено, що платниками внеску є роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить 8 і більше працівників та які в цьому кварталі не виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив), встановленого цією статтею Закону № 875.
Не є платниками внеску:
Розмір внеску обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників:
3 Для цілей розрахунку внеску середньомісячна заробітна плата (винагорода) обчислюється в порядку, встановленому КМУ.
Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується. Суми внеску обчислюються роботодавцями за звітний квартал. Базовий звітний період дорівнює календарному кварталу.
Пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219 встановлено, що на період дії воєнного стану в Україні та до останнього числа останнього місяця кварталу, в якому воєнний стан буде припинено чи скасовано, розмір внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю встановлюється на рівні 50% загального розміру.
Статтею 182 Закону № 875 також передбачено, що норматив встановлюється у кількості:
4 На 2025 рік мінімальну заробітну плату встановлено в сумі 8000 грн (ст.8 Закону України від 19.11.2024 р. № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік»; див. коментар).
5 Нагадаємо, що попередня редакція не зобов’язувала бюджетні установи виконувати норматив.
До виконання нормативу зараховується працевлаштування роботодавцем відповідної кількості осіб з інвалідністю, розмір оплати праці кожної з яких перевищує розмір мінімальної зарплати у розрахунку за повністю відпрацьований календарний місяць. У разі недотримання роботодавцем вимоги щодо розміру оплати праці працівника, який є особою з інвалідністю, такий роботодавець не має право враховувати цю працюючу особу з інвалідністю у виконання нормативу.
Роботодавець у порядку, встановленому КМУ, має право зарахувати до виконання нормативу забезпечення роботою осіб з інвалідністю І групи незалежно від причин її встановлення або осіб з інвалідністю ІІ групи з порушенням зору або психічними розладами у розрахунку одна працююча особа з інвалідністю за двох штатних працівників (два робочих місця визначеного нормативу).
Виконання роботодавцем обов’язку щодо нормативу може здійснюватися також шляхом працевлаштування особи з інвалідністю на умовах стажування, передбаченого Законом № 50676, та проведеного в порядку, визначеному цим Законом.
6 Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
Для виконання роботодавцем нормативу враховується виключно стажування, під час якого особа з інвалідністю, яка проходить стажування, отримує зарплату в розмірі, що перевищує розмір мінімальної зарплати.
При здійсненні розрахунку нормативу до середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу не включаються штатні одиниці, що відносяться до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці, перелік яких визначається КМУ.
Адміністрування внеску здійснює ПФУ, до завдань якого належить забезпечення збору внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою внеску. ПФУ відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати внеску та інші функції передбачені законодавством.
Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право:
Обчислення внеску територіальними органами ПФУ здійснюється у разі ненарахування або неправильного нарахування внеску платником внеску на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати внеску, даних звітності про нарахування ЄСВ (за наявності), бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), що враховуються для визначення розміру середньомісячної зарплати (винагороди), з якої відповідно до Закону № 875 вираховується внесок.
Роботодавці подають звітність про нарахування та сплату внеску у строки, встановлені законом для подання звітності зі сплати ЄСВ, та сплачують внесок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання такої звітності7.
7 Нагадаємо, що для Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форму затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, у редакції наказу Мінфіну України від 24.01.2025 р. № 39; див. коментар) встановлено податковий (звітний) період, якій дорівнює календарному місяцю (див. також коментар до Закону України від 10.10.2024 р. № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану»).
Звертаємо увагу, що згідно з пп.1 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219 порядок нарахування, обчислення і сплати внеску визначається Законом № 4219, у частині адміністрування – ПКУ8 та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами Мінфіну України.
8 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Платники внеску складають звіти про нарахування, обчислення та сплату внеску за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, до податкових органів та сплачують внесок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання звіту.
Закон № 4219 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 1 березня 2025 р., та вводиться в дію 1 січня 2026 р., крім пп.6 п.2 розділу I цього Закону (щодо виключення ст.14, 141, 142, 143 Закону № 875), який набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування підприємств/підприємців трудової інтеграції осіб з інвалідністю, підприємств захищеного працевлаштування (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219).9
9 Закон № 4219 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.02.2025 р. № 41.