Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 15.01.2025 р. № 4219-IX1 (Закон № 4219) внесла масштабні зміни до Закону України від 21.03.91 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (Закон № 875). Розглянемо нововведення щодо фінансових санкцій, які застосовуються до платника внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю у разі несвоєчасної (неповної) сплати такого внеску, а також щодо нарахування та сплати адміністративно-господарських санкцій підприємствами, які не забезпечили виконання нормативу в періодах до дати введення в дію Закону № 4219.
1 Також див. коментарі до цього Закону щодо визначення «базових» термінів, щодо прав осіб з інвалідністю, реєстрації в Службі зайнятості, заходів розумного пристосування, щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, повідомлення ПФУ про працевлаштування таких осіб та щодо внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, нормативу робочих місць.
1. Фінансові санкції, які застосовуються до платника внеску у разі несвоєчасної (неповної) сплати внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю (Закон № 875 доповнено новою ст.201).
Звертаємо увагу, що до прийняття відповідних законів2 адміністрування внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – внесок) замість органів ПФУ здійснюють органи ДПС. На період адміністрування цього внеску органами ДПС ст.201 Закону № 875 діє в редакції, передбаченій пп.2 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219. Оскільки норми ст.201 Закону № 875 суттєво відрізняються від норм пп.2 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219, далі будемо розглядати саме норми цього підпункту.
2 Йдеться про закони України про внесення змін до деяких законів України щодо передачі адміністрування ЄСВ органам ПФУ та про внесення змін до Податкового кодексу України щодо передачі адміністрування ЄСВ органам ПФУ.
Підпунктом 2 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219 встановлено, що у разі самостійного виявлення платниками внеску несплачених або несвоєчасно сплачених сум внеску такі платники зобов’язані обчислити та сплатити внески з нарахуванням пені у порядку та розмірах, визначених ст.201 Закону № 875 (в редакції пп.2 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219).
Суми внеску, несвоєчасно нараховані та/або не сплачені у строки, встановлені Законом № 875 (далі – недоїмка), стягуються з нарахуванням пені та із застосуванням штрафів.
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені Мінфіном України, надсилає платникам внеску вимогу про сплату недоїмки до Електронного кабінету платника (https://cabinet.tax.gov.ua/) в електронній формі, а платникам внеску, у яких кількість працівників становить від 8 до 25 (включно), – за їхнім вибором у паперовій формі.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник внеску зобов’язаний протягом 10 робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки, штрафів та нарахованої пені.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник внеску узгоджує її з органом ДПС шляхом оскарження вимоги про сплату недоїмки в порядку, встановленому Законом № 875 та з урахуванням принципів адміністративної процедури, визначених Законом № 20733, або в судовому порядку.
3 Закон України від 17.02.2022 р. № 2073-IX «Про адміністративну процедуру».
Скарга на вимогу про сплату недоїмки подається безпосередньо до органу ДПС, який прийняв вимогу про сплату недоїмки, у письмовій формі протягом 10 робочих днів, що настають за днем її отримання платником внеску. Орган ДПС не пізніше наступного робочого дня з дня отримання скарги передає (надсилає) її разом з матеріалами справи для розгляду до податкового органу вищого рівня.
Не підлягають оскарженню зобов’язання зі сплати внеску, самостійно визначені платником.
У разі якщо платник внеску узгоджує суму недоїмки шляхом оскарження вимоги про сплату внеску в судовому порядку, він має право оскаржити її до суду протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником внеску вимоги про сплату внеску, з одночасним обов’язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу.
Податковий орган, який розглядає скаргу, зобов’язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання цим органом скарги, та надіслати його платнику внеску невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин – не пізніше 3 робочих днів з дня його прийняття, на адресу платника внеску поштою з повідомленням про вручення або надати платнику внеску під розписку. Керівник податкового органу (його заступник або уповноважена особа) може прийняти рішення про подовження строку розгляду скарги понад встановлений строк, але не більше 60 календарних днів, та у письмовій формі повідомити про це платника внеску не пізніше, ніж за 3 робочі дні до закінчення 20-денного строку. Якщо вмотивоване рішення за скаргою не надсилається платнику внеску протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника органу ДПС (його заступника або уповноваженої особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника внеску з дня, наступного за останнім днем закінчення строків.
У разі якщо згоди з органом ДПС не досягнуто, платник внеску зобов’язаний сплатити суми недоїмки, штрафів та нарахованої пені протягом 10 робочих днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу в судовому порядку.
Податковий орган накладає на платника внеску штрафи у таких розмірах:
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. При цьому слід мати на увазі:
Про нарахування пені та застосування штрафів посадова особа органу ДПС у порядку, встановленому Мінфіном України, приймає рішення, яке протягом 3 робочих днів надсилається платнику внеску.
Суми пені та штрафів підлягають сплаті платником внеску протягом 10 робочих днів з дня надходження відповідного рішення.
Оскарження рішення органу ДПС про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом ДПС, який розглядає скаргу, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов’язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Дія положень ст.201 Закону № 875 (в редакції пп.2 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219) щодо порядку, строків та процедури оскарження вимоги про сплату недоїмки поширюється також на процедуру оскарження рішень податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів.
У разі якщо платник внеску не сплатив зазначені в рішенні про нарахування пені та/або застосування штрафів суми протягом 10 робочих днів з дня надходження відповідного рішення, не оскаржив рішення в адміністративному порядку, а також не повідомив у зазначений строк податковий орган про оскарження рішення до суду, таке рішення передається органам державної виконавчої служби в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати внеску стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов’язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
2. Нарахування та сплата адміністративно-господарських санкцій підприємствами, які не забезпечили виконання нормативу в періодах до дати введення в дію Закону № 4219 (п.5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219).
Нарахування та сплата адміністративно-господарських санкцій підприємствами, які не забезпечили виконання нормативу в періодах до дати введення в дію Закону № 4219 (тобто до 1 січня 2026 р.), здійснюються у порядку, що діяв до дати введення в дію Закону № 4219.
Адміністративно-господарські санкції та пеня за їх несвоєчасну сплату зараховуються до державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та використовуються відповідно до ст.11 Закону № 875.
Нараховані, але не сплачені роботодавцями до дати введення в дію Закону № 4219 (тобто до 1 січня 2026 р.) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу та пеня адмініструються в порядку, встановленому КМУ, зараховуються до державного фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та підлягають використанню відповідно до ст.11 Закону № 875.
3. Із Закону № 875 виключено ст.14, 141, 142, 143, 15 та 20.
Нагадаємо, що в ст.20 Закону № 875 йшлося, зокрема, про порядок розрахунку та сплати адміністративно-господарських санкцій та пені за їх несплату.
Закон № 4219 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 1 березня 2025 р., та вводиться в дію 1 січня 2026 р., крім пп.6 п.2 розділу I цього Закону (щодо виключення ст.14, 141, 142, 143 Закону № 875), який набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування підприємств/підприємців трудової інтеграції осіб з інвалідністю, підприємств захищеного працевлаштування (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4219).4
4 Закон № 4219 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.02.2025 р. № 41.