Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 20.03.2023 р. № 2970-IX1 (Закон № 2970) внесла зміни, зокрема, до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо ведення фінансовими агентами підзвітних рахунків та подання звітів про підзвітні рахунки для цілей Угоди FATCA2 та Багатосторонньої угоди CRS3 відповідно до умов нової ст.393 ПКУ.
1 Див. також коментарі до Закону України від 20.03.2023 р. № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» в частині процедури та термінів подання звітності про участь у міжнародній групі компаній, в частині вимог до резидентів, які на договірній основі здійснюють управління діяльністю, активами або майном трасту або виконують обов’язки адміністратора трасту, в частині подання нерезидентами інформації про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників, в частині строків зберігання первинних документів та в частині порядку направлення запитів податковим органом.
2 Угода між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA), вчинена 07.02.2017 р., ратифікована Законом України від 29.10.2019 р. № 229-IX (дата набрання чинності для України: 18.11.2019 р.).
3 Багатостороння угода CRS – це багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information (MCAA CRS), укладена відповідно до статті 6 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах (пп.14.1.101 ст.14 ПКУ).
Нова ст.393 ПКУ визначає основні вимоги до встановлення фінансовими агентами підзвітних рахунків та подання звітів про підзвітні рахунки для цілей Угоди FATCA та Багатосторонньої угоди CRS. Відповідно Законом № 2970 також додано до ст.14 ПКУ визначення термінів, зокрема:
Згідно з пп.393.2.3 ст.393 ПКУ фінансовий агент, який відповідає критеріям підзвітної фінансової установи відповідно до Багатосторонньої угоди CRS та Загального стандарту звітності CRS4, зобов’язаний застосовувати процедури належної комплексної перевірки для визначення підзвітних рахунків з дати встановлення підзвітності фінансової установи, незалежно від дати взяття фінансового агента на облік у контролюючому органі.
4 Загальний стандарт звітності CRS - це загальний стандарт звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки, який включає коментарі до нього (Common Standard on Reporting and Due Diligence for Financial Account Information (CRS), схвалений Радою Організації економічного співробітництва та розвитку 15 липня 2014 року (із змінами та доповненнями) (пп.14.1.591 ст.14 ПКУ).
Облік фінансових агентів, які є підзвітними фінансовими установами, встановлено п.393.3 ст.393 ПКУ.
Фінансові агенти, які є підзвітними фінансовими установами, зобов’язані подати заяву про взяття їх на облік у контролюючому органі протягом 60 календарних днів після встановлення фінансовим агентом статусу підзвітної фінансової установи. Порядок встановлення статусу підзвітної фінансової установи відповідно до Загального стандарту звітності CRS визначається Мінфіном України (пп.393.3.1 ст.393 ПКУ).
Проте згідно з пп.1 пп.531.3 п.531 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ фінансові агенти, які станом на 30 червня 2023 року відповідають критеріям підзвітних фінансових установ, зобов’язані стати на облік у контролюючому органі до 31 грудня 2023 року.
З метою виявлення підзвітних рахунків фінансові агенти зобов’язані вживати заходів належної комплексної перевірки за правилами, що підлягають застосуванню відповідно до пп.393.1.3 ст.393 ПКУ (пп.393.2.1 ст.393 ПКУ).
Відповідно до пп.393.2.2 ст.393 ПКУ у випадках, визначених Угодою FATCA та/або Загальним стандартом звітності CRS, фінансові агенти повинні вимагати, а власники рахунків зобов’язані надавати фінансовим агентам:
Фінансові агенти зобов’язані згідно з пп.393.4.1 ст.393 ПКУ щороку, до 1 липня, подавати до контролюючого органу звіт про підзвітні рахунки, в якому відповідно до пп.393.4.3 ст.393 ПКУ надають інформацію про всі підзвітні рахунки за звітний період в обсязі, визначеному Угодою FATCA або розділом I Загального стандарту звітності CRS. Звітним періодом вважається попередній календарний рік, якщо Угодою FATCA або Багатосторонньою угодою CRS відповідно не встановлено інші правила (пп.393.4.2 ст. 393 ПКУ). Проте згідно з п.3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2970 у 2023 році фінансові агенти подають звіти про підзвітні рахунки за 2021 рік та за 2022 рік за правилами п.69.8 ст.69 ПКУ у редакції, чинній станом на 31 грудня 2022 року. Положення ст.393 ПКУ застосовуються до фінансових агентів у частині виконання ними вимог Угоди між Урядом України та Урядом США для поліпшення виконання податкових правил і застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA), починаючи зі звітного року, що завершується 31 грудня 2023 р.
Фінансові агенти зобов’язані зберігати документи, визначені пп.393.2.2 ст.393 ПКУ (у тому числі електронні), їх копії, записи, дані, інформацію та документи щодо заходів, вжитих фінансовими агентами для виконання вимог цієї статті, у тому числі усі документи, надані особами, яким фінансовим агентом було відмовлено у встановленні ділових відносин (включаючи листування, опитувальники, довідки, звіти, запити, результати будь-якого аналізу під час проведення належної комплексної перевірки клієнта), не менше 1825 днів (5 років) з дня, наступного за граничним строком подання звіту про підзвітні рахунки, для складення якого використовуються або якого стосуються зазначені документи (п.393.5 ст.393 ПКУ).
Контроль за виконанням фінансовими агентами та власниками рахунків вимог ст.393 здійснюється шляхом моніторингу діяльності фінансових агентів та проведення перевірок відповідно до вимог п.393.8 ст.393 ПКУ. Особливості здійснення контролю за нерезидентами – власниками рахунків та їх контролюючими особами визначено п.393.9 ст.393 ПКУ.
Контролюючий орган має право проводити перевірку з питань дотримання вимог ст.393 ПКУ фінансовими агентами та власниками рахунків та визначати суму штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) у випадках та розмірах, визначених ПКУ, не пізніше 1825 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання звіту про підзвітні рахунки, а якщо відповідний звіт був поданий пізніше – за днем його фактичного подання (пп.102.2.2 ст.102 ПКУ). Слід зазначити, що Законом № 2970 введено досить великі штрафні санкції за порушення вимог ст.393 ПКУ (див. п.117.6 ст.117 та ст.1181 ПКУ). Проте відповідно до пп.2 пп.531.3 п.531 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ за порушення, вчинені фінансовими агентами та власниками рахунків до 31 грудня 2024 року включно, штрафні санкції, передбачені п.1181.3-1181.8 ст.1181 ПКУ, не застосовуються, а за порушення, вчинені у період з 1 січня по 31 грудня 2025 року, – застосовуються у 0,5 розміру відповідного штрафу.
Закон № 2970 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування – 28 квітня 2023 року5, крім окремих норм, зазначених у п.1 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2970, зокрема, п.5 та п.12 розділу І Закону № 2970 щодо міжнародного автоматичного обміну інформацією та подання звітності про підзвітні рахунки (тобто безпосередньо ст.393) набирають чинності 30.06.2023 р., а п.22 – 26 (крім абзаців другого - шостого п.26 щодо п.121.2 ст.121 ПКУ) розділу І цього Закону щодо відповідальності та накладення штрафних санкцій – 01.01.2024 р.
5 Закон № 2970 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 27.04.2023 р. № 84.