Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 30.06.2023 р. № 3219-IX1 (Закон № 3219) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо спрощеної системи оподаткування та податку на прибуток2.
1 Щодо цього Закону див. також коментар до інформаційного листа ДПС України № 4/2023 «Повернення» на довоєнну систему оподаткування: особливості переходу» та інформаційне повідомлення на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у м. Києві.
2 В наступних оглядах законодавства буде розглянуто інші нововведення Закону № 3219.
1. Загальні положення щодо «спеціальної» спрощеної системи (стосуються усіх платників податку).
З 1 серпня 2023 року скасовано «спеціальну» спрощену систему, яку раніше було введено на період з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану (абзац перший п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ викладено у новій редакції).
Оновленою нормою пп.9.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що платник податку має право самостійно шляхом подання заяви3 відмовитися від використання «спеціальної» спрощеної системи, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання «спеціальної» спрощеної системи.
3 Тут і далі йдеться про Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (форму затверджено наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308).
Якщо такий платник податку у заяві зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів (про перехід на загальну систему оподаткування), то він вважається таким, що застосовує загальну систему оподаткування.
Особливості переходу (повернення) суб’єктів господарювання, які використовували «спеціальну» спрощену систему, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання «спеціальної» спрощеної системи встановлені новими п.91 та п.11 – 13 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ4.
4 Деякі особливості щодо ПДВ, встановленні для суб’єктів господарювання, які використовували «особливу» спрощену систему, зазначено в пп.91.2 та пп.91.2.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ і будуть розглянуті в наступному огляді законодавства.
2. Особливості, встановлені для платників єдиного податку третьої групи та новостворених суб’єктів господарювання.
Відповідно до пп.91.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували «спеціальну» спрощену систему, та не відмовилися від її використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання «спеціальної» спрощеної системи.
Отже, якщо платник, який використовував «спеціальну» спрощену систему (третя група), не подав до органу ДПС заяву про відмову від «спеціальної» спрощеної системи, то з 1 серпня 2023 року він вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій перебував до обрання «спеціальної» спрощеної системи.
Також зазначеною нормою встановлено, що новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали «спеціальну» спрощену систему, автоматично вважаються платниками єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному пп.2 п.293.3 ст.293 ПКУ (тобто 5%).
3. Перехід зі «спеціальної» спрощеної системи на загальну систему зі сплатою податку на прибуток (повернення на загальну систему оподаткування).
Підпунктом 91.3 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що оподаткування податком на прибуток платників податку, які тимчасово перейшли на «спеціальну» спрощену систему та з 1 серпня 2023 року повернулись на сплату податку на прибуток, здійснюється з урахуванням таких особливостей:
5 Тут і далі йдеться про Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101, див. коментар; також див. коментар до наказу Мінфіну України від 07.06.2023 р. № 302 «Про затвердження Змін до додатків до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств»).
Також пп.91.3.5 – 91.3.8 п.91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено особливості застосування у 2023 році платниками податку на прибуток, які тимчасово перейшли на «спеціальну» спрощену систему та з 1 серпня 2023 року повернулись на сплату податку на прибуток, положень п.140.2, пп.140.4.6, 140.5.4, 140.5.51, 140.5.7 і 140.5.8 ст.140 ПКУ.
4. Коригування фінансового результату платниками податку на прибуток, які перебували на спрощеній системі.
Новою редакцією п.41 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ6 встановлено, що:
6 Положення цієї норми застосовуються незалежно від того, чи прийняв платник рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці відповідно до пп.134.1.1 ст.134 ПКУ. Положення цієї норми не поширюються на платників податків, які були платниками єдиного податку четвертої групи.
У разі отримання під час перебування платника на спрощеній системі попередньої (авансової) оплати частини вартості товарів (робіт, послуг), відвантажених (наданих) у подальшому у звітному (податковому) періоді перебування такого платника на сплаті податку на прибуток, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму частини собівартості таких товарів (робіт, послуг), що врахована у такому періоді у складі витрат згідно з правилами НП(С)БО або МСФЗ, яка так відноситься до собівартості таких товарів (робіт, послуг), як сума такої попередньої (авансової) оплати до загальної вартості таких відвантажених (наданих) товарів (робіт, послуг).
5. Перехід зі «спеціальної» спрощеної системи на «звичайну» спрощену систему.
Підпунктом 91.4 п.91 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що справляння єдиного податку платників, які до 1 серпня 2023 року використовували «спеціальну» спрощену систему, здійснюється з урахуванням таких особливостей:
7 Нагадаємо, що розмір мінімальної заробітної плати на 2023 рік становить 6700 грн (ст.8 Закону України від 03.11.2022 р. № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік», див. коментар).
6. Особливості встановлені для ФОП (платників єдиного податку першої та другої групи), податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.
Відповідно до нового п.11 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ з 1 серпня 2023 року ФОП (платники єдиного податку першої та другої групи), податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію8.
8 Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Наразі чинним є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції України від 22.12.2022 р. № 309.
При цьому такі платники єдиного податку не заповнюють декларацію платника єдиного податку9 за період, в якому єдиний податок не сплачувався. Для них орган ДПС не проводить нарахування авансових внесків з єдиного податку, визначене п.295.2 ст.295 ПКУ.
9 Йдеться про Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (форму затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578, у редакції наказу Мінфіну України від 24.11.2022 р. № 394, див. коментар).
Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку до таких платників не застосовуються.
Встановлено також, що норми п.11 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОП на іншу, ніж територію бойових дій або на тимчасово окуповану Російською Федерацією територію України.
7. Скасування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку.
Для ФОП (платників єдиного податку першої та другої групи), які скористалися правом не сплачувати єдиний податок відповідно до пп.9.1 п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, нараховані органом ДПС суми авансових внесків з єдиного податку, суми штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі таких авансових внесків підлягають скасуванню (анулюванню) за відповідні періоди з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року.
Податкові зобов’язання із сплати єдиного податку нараховуються таким платникам єдиного податку за періоди, за які був фактично сплачений єдиний податок, що відображені в декларації платника єдиного податку (п.12 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Наостанок нагадаємо, що особливостям застосування «спеціальної» спрощеної системи, яка діяла з 1 квітня 2022 року до 1 серпня 2023 року, було приділено увагу в коментарях до таких законодавчих актів:
Закон № 3219 набирав чинності 1 серпня 2023 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3219)10.
10 Закон № 3219 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.07.2023 р. № 150.